Jdi na obsah Jdi na menu
 


Neco Pro novačky v wow

Založení postavy

Zapněte WoW, přihlaste se a objeví se Vám seznam realmu, na které se můžete přihlásit. Napravo máte napsáno, jak moc je realm plný a vedle toho druh realmu. Na výběr je z 4 druhů: PvP (souboje mezi hráči na denním pořádku), Normal (více zaměřeno na PvE - hráč proti počítačem ovládané nestvůře), RP (roleplay - hraní na hrdiny), RPPVP (RP v kombinaci s PvP). Vyberte si nějaký realm, až Vás to na něj hodí klikněte na CREATE NEW CHARACTER. Zde si vytvoříte postavu dle vašeho gusta a dáte jí jméno. Až vše budete mít, přihlaste se za ni do hry.

vytvořit postavu

Váš první den

Po přihlášení se Vám spustí krátké intro, v kterém bude pár žvástů o rase za jakou hrajete a jejich poslání, můžete to přeskočit zmáčknutím klávesy escape. Objevíte se v začátečnické lokaci Vaší frakce. Prohlédněte si, vaše kouzla a action bar (tam kde máte položena kouzla). Vedle baru máte různá tlačítka, na která když kliknete, zobrazí se vám informace o Vaší postavě a tak dále.

Zaměření cíle

Levým tlačítkem myši označíte cíl, pravým tlačítkem uděláte akci. S přátelskou postavou promluvíte, na nepřátelskou zaútočíte. Barva jména nad hlavou určuje stav: zelená = přátelé, žlutá = neutrální, červená = nepřátelé. Až tohle pochopíte, tak si od týpka před Vámi vezměte úkol (quest). Vaším cílem je dojít si pokecat s dalším týpkem, který postává o pár yardů dál.

Vyberte si nějaký realm, až Vás to na něj hodí klikněte na CREATE NEW CHARACTER.

Minimapa

Na minimapě, kterou máte v pravém horním rohu můžete sledovat spoustu věcí, jako quest givery (postavy, které vám zadají úkol), innkeepery (hospodské) apodobně. Pokud budete moc vzít někde úkol, zobrazí se vám na minimapě žlutý vykřičník, když budete moci quest odevzdat, tak žlutý otazník. Dále si můžete na mapě nechat zobrazit opraváře, prodavače jídla a další potřebné věci. Nad minimapou máte malé tlačítko, když ho rozkliknete, dostanete na výběr, co chcete sledovat.

Boj

Až uděláte první začátečnické questy, dostanete úkol, kde budete konečne bojovat. Když se dostanete do boje, napíše vám to Entering Combat. Combat je stav, kdy bojujete s nepřítelem (mob, creep, player), používáte kouzla a zbraně. Během boje nejde jíst či pít a nedoplňují se Vám životy. Až nezbyde nikdo, kdo Vás bude mít označeného, jako cil, nebo někoho ve Vaší partě. Napíše Vám to leaving combat.

Zdraví

elfkaNalevo nahoře, máte vedle obrázku vaší postavy dva pruhy. Ten víc nahoře, je ukazatel vašeho zdraví. Pokud jste zraněni, tak se Vám zelený proužek zkrátí. Vaši přirozenou regeneraci můžete podpořit tím, že zakousnete nějaké jídlo. Otevřete svůj batoh (standartně "B") a najděte nějaké jídlo. Kliknutím pravého tlačítka myši kousnete do jídla, vaše postava sedne a regeneruje se, pokud vstanete nebo se pohnete, účinek okamžitě zmizí. Nejde jíst, pokud zrovna bojujete.

Mana

Některá povolání mají manu, jako zdroj magické moci. Při kouzlení mizí a opět můžete regeneraci mimo boj podpořit tím, že se napijete nějaké tekutiny. Otevřete batoh, najděte tekutinu, klikněte pravým tlačítkem a vypijte ji. Pokud se pohnete, efekt pomine. Nelze pít v boji. Narozdíl od životů, mana se vám regeneruje i během boje, ale po zakouzlení musíte 5 vteřin počkat, než se Vám začne doplňovat, pokud poté vycastíte, mana se Vám opět přestane doplňovat.

Level 2

Na druhé úrovni můžete jít navštívit vašeho trenéra, aby Vás naučil novým abilitkám, kouzlům a dovednostem. Vašeho trenéra poznáte podle popisku, který mu svítí pod jménem. Takže mágský trenér má pod jménem "Mage Trainer". Za učení zaplatíte ovšem pár drobných. Kouzla se můžete dále učit každý sudý level, až do levelu 60. Poté se můžete naučit kouzla každý level.

Spellbook

Vedle obrázku své postavy na dolní liště máte tlačítko Spellbook. Klikněte na něj a objeví se před Vámi jakoby knížka, v které můžete listovat a prohlížet si Vaše kouzla a posouvat je na Action Bary. Spellbook je rozděleny na 4 kapitoly. První je general, kde vidíte schopnosti jako attack, dodge, parry, okna vašich profesí, spelly z profesí a jiná nezařaditelné kouzla. Zbylé tři kapitoly obsahují spelly, které se učíte od trenéra Vašeho povolání a jsou rozřazeny do tří druhů. Každý druh nese název jednoho Vašeho talentového stromu.

Pokud chcete oslovit nějaké hráče, dojděte k nim, stiskněte ENTER, napište něco a poté opět ENTER.

Obchod a oprava věcí

Během hry se bez těchto věcí neobejdete. Jsou různé druhy vendorů (prodavačů). U některých můžete koupit pití a jídlo, jinde zase věci, které potřebujete ke kouzlení složitějších spellů, bágly a podobně. Hlavní ale je, že u nich můžete prodat věcí ze svých báglů, za které dostanete určitou sumu peněz. U repairů (opravářů) můžete také prodat svoje věci a některé koupit, ale nejpodstatnější je, že se u nich dají opravit itemy (předměty).

Durability

Stejně jako ve skutečnosti i ve WoW se Vám meč časem otupí, na zbroji se začnou množit šrámy a kůže se při boji občas protrhne. Každý item má svojí durability, když na daný item najedete, uvidíte jeho stav. Pokud se durability dostane na 0 nedostáváte z daného kusu zbroje žádný armor a bonus staty. Když nějaký z vašich nasazených itemů má durability menší než 5 uprostřed obrazovky vpravo se Vám zobrazí panáček a daná část výzbroje bude žlutě svítit. Pokud nějaký Vámi nasazený předmět bude mít durability 0, bude na panákovi svítit červeně. U repaira si můžete nechat věci opravit. Dole uprostřed bude mít kladivo a kovadlinu, na to když kliknete opraví se všechny vaše itemy na maximální jejich možnou durabilitu. Vedle toho je tlačítko, pomocí kterého opravujete každý item zvlášť.

Reputace

Za zabíjení creepu a plnění questů dostáváte reputaci. Ve vašem přehledu o postavě zvolte záložku Reputation pro zobrazení stavu reputace s frakcemi, u kterých jste potkali alespoň jednoho zástupce dané organizace. Standartně je tato tabulka nastavena na klávesu "U". Za reputaci s frakcemi si můžete koupit různé itemy u jejich quartermasterů, které najdete většinou v jejich hlavním táboře. Nejnižší stav reputace je "Hated" a nejvyší stav je "Exalted".

ingame ui

Lootování

Pokud zabijete nějakou příšeru (creepa, moba), co se volně pohybuje po okolí, tak se při najetí na její tělo změní kurzor. To značí, že uvnitř jeho těla je nějaká věc. Přijďte k tělu, klikněte pravým tlačítkem a podívejte se co v sobě ukrývá. Kliknutím na předmět v těle ho přemístíte do vašeho baťůžku (pokud je v něm místo). Pokud jste v partě, tak existuje více způsobů na to, aby se určilo, který člen party bude mrtvá těla vybírat.

Váš první baťůžek

Může se stát, že na začátku hry vám z nějaké příšerky vypadne další bágl. Po vylootování se sám umístí do hlavního Backpacku, ze kterého ho můžete vzít a přemístit dolů na panel vedle hlavního batohu. Po kliknutí na něj se vám ukáže jeho kapacita (ze začátku většinou 6 políček).

Oslovení hráčů v těsné blízkosti

Pokud chcete oslovit nějaké hráče, dojděte k nim, stiskněte ENTER, napište něco a poté opět ENTER. Nad vaší hlavou se udělá bublina s textem a ostatní hráči si to přečtou. Tento text má v chat okně bílou barvu.

Šeptání - Whisp

K soukromé zprávě určitému hráči použijte příkaz "/w" ... například pokud potřebujete pozdravit hráče se jménem Arthas, tak napište "/w arthas Hello man!". Tento text má standardně růžovou barvu a neudělá bublinu nad vaší hlavou, poněvadž je to šeptání mezi dvěma hráči.

Odpovídání na whisp - Osobní zprávu

Pokud vám někdo něco pošeptá, tak mu můžete odpovědět stisknutím klávesy "R". Pokud šeptáte s více hráči, tak mezi nima přepínáte TABem.

Používání Kouzel a Abilit

Pokud chcete začít používat vaše nová kouzla a ability, tak otevřete Spellbook (standardně na "P"), levým tlačítkem chytněte vybrané kouzlo/abilitu a přesuňte je doleva dolů na action bar. Zavřete spellbook a nyní už můžete kouzlit kliknutím na tlačítko, nebo zmáčknutím příslušného čísla.

Důležité je, že ZA ADDONY NEMŮŽETE DOSTAT BAN...

Předměty na používání

Máte-li něco co se dá použít a leží to v batohu, tak to můžete přetáhnout na Action bar stejně jako kouzla. Je tím myšleno například jídlo, pití, bandáže a podobné věci.

blbí trpaslíci

Profese

Po dosažení levelu 5 se můžete naučit různým druhům profesí, avšak najednou můžete umět pouze 2 primární profese. V profesích vyrábíte zbraně, enchanty a další užitečné věci z předmětů, které seberete po celém světě. Všechny profese a informace o nich najdete na tomto webu v sekci PROFESE.

Level 10

Na levelu 10 se Vám zpřístupní dvě nové věci a to talenty a první battleground Warsong Gulch. Každou z těchto věcí si podrobněji vysvětlíme.

Talenty

Talenty vylepšují celkově Vaší postavu a zaměřují jí na používání určitých kouzel, nebo dělání určitého typu věcí. Paladin, který má Holy talenty se bude soustředit na léčení s Protection na tankování a s Retribution na dávání co největšího zranění. Každé povolání má 3 talentové stromy a po získání levelu získáte vždy pouze 1 talentový bod. Pokud si nebudete jisti, jak si máte dát správně talenty, tak by Vám s tím určitě měl pomoci tento přehled talentů.

Battlegroundy

Po dosažení levelu 10 se můžete přihlásit do battlegroundu Warsong Gulch. Stačí zmáčknout klávesu "H" a kliknout na join to battleground a za chvilku se ocitnete v bitvě mezi Alliancí a Hordou. Battlegroundy jsou dělané v rozmezí 10 levelů. Tudíž 10-19,20-29, .... Pouze battleground Alterac Valley je dělaný trochu jinak a to 51-60, 61-70, .... V battlegroundech máte rozdílné úkoly, podle toho v jakém se zrovna nacházíte. Buď máte vzít vlajku z nepřátelské základny, nebo zabít generála opačné frakce, dobýt určitá území apod.

Addony

Addony vám zpřehlední hru, pomůžou Vám s questením, umožní Vám celkově si přenastavit veškerý vzhled Vašeho UI, Varují Vás, když máte Aggro apodobně. Stáhnete je na Curse.com. Důležité je, že ZA ADDONY NEMŮŽETE DOSTAT BAN, jakože jsem potkal spoustu nováčků, kteří si mysleli opak.

utikajici elfka

Aukční Domy

V každém hlavním městě, kromě Dalaranu a Shattrath City se nachází aukční domy, v kterých můžete nakoupit spoustu užitečných věcí. Zajdete za auctionerem klikněte na něj pravým a objeví se před Vámi tabule. Vlevo nahoře napíšete název itemu, který hledáte, nebo na levé straně se nachází sloupec, v kterém si můžete nechat vyhledat zbraně, zbroje, glyphy, ... podle toho, co chcete. Když si chcete nějakou věc koupit, tak musíte na danou věc přihodit (BID) a čekat dobu do vypršení aukce, jestli někdo nepřihodí, poté vám to přijde do pošty. Chcete-li něco vykoupit ihned, klikněte na tlačitko Buyout, buyout je vždy přesně stanovený na určitou sumu, ale záleží pouze na tom, kdo aukci vytvořil, jestli budete mít na výběr buyout, nebo budete muset čekat na konec bidu. Budete li chtít vytvořit aukci, dole je tlačítko Auctions, klikněte na to a zobrazí se před Vámi se zobrazí okno na vytvoření aukce. Do volného místa vložete předmět na dražení a nastavte začáteční cenu bidu a cenu buyout, ta ale není nutná!

Mailbox

Mailbox, čili poštovní schránka slouží na posílání věcí, peněž, předmětů z osobů na osobu. Vyhrajete li něco v aukci, přijde Vám to poštou do mailboxu. Abyste si věc vyzvedli stačí přijít k němu, kliknout na něj pravým a objeví se Vám seznam přijatých věcí v mailboxu. Chcete-li někomu něco odeslat, dole klikněte na tlačítko send message. Vyplňte údaje název hráče, předmět, text a co mu chcete poslat. Pokud mu pošlete předmět, za který Vám má zaplatit, vyberte při odesílání možnost C.O.D. a nastavte sumu, kterou bude muset dotyčný zaplatit. Ta Vám potom zpětně přijde do schránky.

V dungeonu je vaším cílem porazit nějakého bosse, který je obtížnější na zabití než ostatní mobové, ale padají z něj o dost lepší věci.

Orientace v hlavních městech

Pokud nebudete moci něco najít, přijděte k nejblžšímu guardovi, klikněte na něj pravým, objeví se Vám seznam všech osob v městě, kteří Vám mohou být nějakým způsobem užiteční.

WoW zkratky

Během povídání si s ostatními můžete narazit na spoustu zkratek vyškerý jejich přehled najdete zde.

Level 15

Po dosažení levelu 15 se Vám zpřístupní Dungeon Finder, který Vám velmi pomůže s expením.

Dungeon Finder

Zmáčknutím klávesy "I" se Vám zobrazí tabulky s dungy, do kterých můžete jít. Vyberte si vaší roli (dps, healer, tank) dung který chcete jít a klikněte na Join Queque. Druhá možnost je random dungeon, zde sice nebudete vědět, do kterého dungeon přesně půjdete, ale vždy bude v okruhu Vašeho levelu a dostanete za jeho dokončení bonusové expy, goldy a nějakou tu věc, nebo emblem. V dungeonu je vaším cílem porazit nějakého bosse, který je obtížnější na zabití než ostatní mobové, ale padají z něj o dost lepší věci. Cesta k němu vede přes elitní npc, který mají level podobný Vašemu, avšak jejich dmg a hp je zvýšeno.

skupinka low level dobrodruhů

Druhy lootů v partě

Když jste s někým ve skupině, tak může leader party určit, jakým způsobem se budete dělit o kořist, kterou získáte zabíjením potvor. To se dá nastavit tak, že daná osoba, která vede skupinu, klikne pravým tlačítkem myši na svůj portrét, poté se mu objeví několik řádků s možnostmi. Najede na řádek, na němž je napsáno loot, jenž rozklikne a objeví se mu všechny druhy lootů a u každého z nich je napsáno, co dělá. Mezi nejčastěji využívané patří Group Loot, Free for All a Master Looter.

Need a Greed

Nejpoužívanější druh lootu ve skupině na nižších levlech je Group Loot. Spočívá v tom, že pokud zabijete příšeru a spadne z ní nějaká lepší věc, objeví se Vám uprostřed monitoru obrazovka, kde se o daný předmět rolluje. Základní nastavení, kde se o předmět začne rollovat, je na uncommon neboli zelené předměty, avšak velitel skupiny toto může změnit opět kliknutím pravým tlačítkem myší na svůj portrét a poté na čtvrtém řádku ze shora může nastavit, od jaké kvality předmětu se bude rollovat. Tabulka s rolly s obsahuje pět důležitých věcí. Obrázek předmětu s jeho staty, Need, Greed, Disenchant a Pass. Pokud budete chtít daný předmět, klikněkte na tlačítko Need. Rolluje se (hází kostkami) mezi ostatními hráči v partě, co klikli na tlačítko Need od 1 do 100. Předmět dostává člověk, který logicky hodil nejvíce. Další tlačítka na řadě jsou Greed a Disenchant, na ně klikáte pouze v případě, že o dané věci nemáte zájem a nehodláte je nosit. Osoba, která klikne na Greed může vyhrát předmět pouze v případě, že nikdo jiný neklikl na Need! U Greedu se rolluje mezi ostatními hráči, kteří klikl na Greed nebo na Disenchant. Předposlední varianta spočívá v tom, že namísto předmětu dostanete pouze suroviny, jakoby jste předmět disenchantli. Abyste mohli na toto tlačítko kliknout, nemusíte být Enchanter, avšak alespoň jeden člen u Vás v partě musí mít nejen enchanting, ale i příslušný skill, aby předmět uměl rozebrat. Při této volbě se stejně jako u ostatních hází mezi 1 a 100 a soupeříte proti lidem co klikli na Greed a na Disenchant. Poslední možností je kliknout na křížek, který se nachází v pravém horním rohu tabulky, pokud o žádnou z předchozích voleb nemáte zájem, tím "passnete".

Jak založit gildu

low blood elfJedním z základních prvků WoW je potkávání nových lidí, s kterými sdílíte svoje herní zážitky. Hlavní náplní gildy se většinou stává progressování raidů, ale existují i PvP gildy, kde si hráči skládají na premade battlegroundy k splnění některých opravdu těžkých PvP achievementu. Nicméně gildu může mít i skupina dobrých kamarádů, co WoW neberou moc vážně. Koho budete mít v gildě a jaká bude její náplň je jen a jen na vás. Založení gilde není obtížné, stačí zajít do jakéhokoliv hlavního města, guardů se zeptáte, kde se guildmaster nachází a až k němu dojdete koupíte si od něj za malý poplatek registrační list, který se vám objeví v baťohu. Na něj potřebujete získat deset podpisů budoucích členů gildy. Můžete klidně stát na bance v Orgrimmaru a spamovat patnáct goldů za podpis, je to jedno. Listinu předložíte hráči tak, že na něj kliknete, poté si otevřete listinu a kliknete na Request a Sign. Až nějakým způsobem naberete deset podpisů můžete listinu zase odevzdat, tam kde jste ji získali a máte vlastní gildu.

Střílení za huntera z otočky (nejen pro huntery)

Znáte huntery, kteří umějí běžet, vyskočit, poslat do vás dva, tři spelly, otočit se a běžet dále? Chtěli byste to také umět? Pokusím se vás to naučit. Logněte se do hry za svého huntera, nejdříve zmáčkněte klávesu Esc a najeďte na Interface. V něm si nastavte citlivost myši, doporučuju dát na maximum, pokud by vám to však nevyhovovalo, můžete si dát méňě, avšak neměli byste překročit hranici 80%. Až budete mít nastavenou citlivost, zmáčkněte znova klávesu Esc a najeďte na Key Bindings. V něm sjeďte níže na action bary a nastavte si klávesové zkratky na kouzla, jenž se hodláte použit během vašeho "skoku". Vyberte si pouze instantní spelly, protože během skákání můžete používat pouze je. Až vše budete mít splněno, vyberte si nějaké lehké cíle, na kterých si budete zkoušet. Například před Orgrimmarem se nachází mnoho divoké zvěře nebo prasat. Celý proces je poměrně snadný, ale může vám chvíli zabrat, než se ho správně naučíte. Připravte si prsty na tlačítka, které budete mačkat a tím castit spelly ve vzduchu, druhou ruku položte na myš. Stačí se rozeběhnout, byť jen jeden krok, skočte, pravým tlačítkem myši se otočte o 180o nebo jen směrem, kde se nachází váš cíl. S nyní vysokou citlivostí myší by to mělo jít snadno, rychle namačkejte nabindované spelly a zase se otočte zpátky. Celý proces musíte udělat extrémě rychle. Ano, dělá se to hůř, než píše, ale s trochou zručnosti by ste mohli mít za chvilku základy hotové. I když se to může zdát jako výhoda, používat Aspect of the Cheetah nebo Aspect of the Pack, protože skočíte o pár yardů dále a můžete tím použít o jeden, možná dva spelly více. Nicméně každé povolání ve WoW má alespoň jeden ranged spell nebo útok a pokud by vás zasáhl, dostanete Dazed, což vám sníží rychlost o 50%.

Přidání Action Barů

Jak postupně získáváte větší level, zvětšuje se počet vašich schopností, kouzel, mountů a dalších věci, které aktivně využíváte. Vzhledem k tomu Vám již nemusí stačit původní jeden bar a přepínat mezi ostatními bary je velmi neefektivní. Pokud chcete mít na obrazovce více Action Barů, jděte do Interface. V něm klikněte na ActionBars a kliknutím si vyberete, kolik barů se vám zobrazí. Maximum je pět, s tím že na šestý bar se dostanete přetočením prvního. Dále si můžete zakliknout Lock Action Bars, což způsobí, že nebudete moci cokoliv přesouvat, poté co to umístíte do daného baru.